Przejdź do głównej zawartości

MET
Wytłumaczę się teraz z mojej małej aktywności blogowej w ten weekend.

Otóż ma ona związek z Metropolitan Opera...
Jak już kiedyś pisałam (tutaj) jestem fanką opery, a Metropolitan Opera w Nowym Jorku jest mekką dla każdego miłośnika muzyki operowej. Największe światowe gwiazdy, najsławniejsi reżyserzy, doskonała orkiestra prowadzona przez znanych dyrygentów, olśniewające scenografie wystawianych oper, wspaniałe kostiumy - wszystko to sprawia, ze każdy spektakl jest wydarzeniem.
Jednak z powodu odległości jaka dzieli nas od USA wyprawa na kolejne premiery do MET jest raczej mało możliwa. Ale jak to mówią- nie przyszła góra do Mahometa, przyszedł Mahomet do góry (if Mohammed will not go to the mountain, the mountain must come to Mohammed)...
I to w sensie dosłownym- dzięki technologii Live in HD, dzieki której w tej samej chwili widzowie na całym świecie mogą "na żywo" oglądać przedstawienia z Metropolitan. Transmisje można oglądać w 1200 teatrach i kinach 42 krajów na świecie.
Ja mam to szczęście, że w Łodzi Filharmonia Łódzka jako pierwsza w Polsce zaczęła transmitować spektakle z MET, więc od kilku sezonów jeden lub dwa razy w miesiącu czuję się jakbym była w Nowym Jorku... 
Transmisje odbywają się w technologii High Definition, na ogromnym ekranie o wymiarach 6x11 m, przy użyciu nowoczesnego systemu transmisji dźwięku Dolby Digital 5.1 Surround.

Do Łodzi dołaczyły tez później inne miasta:
Lista kin i teatrów z Live in HD w innych krajach dostępna jest tutaj

W ten weekend, na rozpoczęcie kolejnego sezonu transmisji, Metropolitan zaprosila nas na operę "Anna Bolena" Gaetano Donizetti'ego w inscenizacji Davida McVicara z cudowną Anną Netrebko w roli tytulowej.
Jest to historia Anny Boleyn, niewinnie skazanej na śmierć żony Henryka VIII, który zakochany w Jane Seymour, pragnie pozbyć się prawowitej małżonki Anny. Knuje więc intrygę, by móc oskarżyć ją o niewierność. Sąd daje wiarę królowi i Anna zostaje niewinnie skazana na śmierć. Ta opera była pierwszym dziełem Donizettiego, które zyskało światową sławę i przyniosło mu prawdziwy sukces. Dopiero później powstały takie dzieła, jak „Łucja z Lammermooru”, „Linda z Chamounix” czy „Don Pasquale”, które ugruntowały jego sławę jako jednego z najsłynniejszych włoskich twórców operowych XIX wieku.

Anna Netrebko- wybitana rosyjska sopranistka jest laureatką głównej nagrody w konkursie im. Rimskiego-Korsakowa w Petersburgu. Już jako 24-latka po raz pierwszy wystąpiła w Stanach Zjednoczonych: na scenie opery w San Francisco. Publiczność The Metropolitan Opera oklaskuje ją od 2002 r. Występuje także na festiwalu w Salzburgu, w londyńskim Covent Garden, Operze Wiedeńskiej, nowojorskiej Carnegie Hall i na wielu najbardziej prestiżowych scenach kilku kontynentów. Anna Netrebko jest nie tylko pierwszą divą operową naszych czasow, ale też niezwyklej urody kobietą, zmysłową, inteligentną, z temperamentem i odwagą gwiazdy pop.


Bo ktora inna diva odważyla sie pozowac do Playboya? I jaka inna śpiewaczka nagrala DVD z teledyskami? W jednym z nich wykonala „Pieśń do księżyca” – z opery Dworzaka „Rusałka”- pływając na dmuchanym materacu w białym kostiumie kąpielowym.

Sacrum czy profanum?
Jedno jest pewne: "taki głos, w takim ciele zdarza się raz na sto lat"Komentarze

 1. What a nice event.
  I know this from my town too, bur I never have been there.

  ♥ Franka

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja tez uwielbiam Anne Netrebko - ma niezwykły talent, cudowny głos i wogole jest wspaniała. Dzięki za link do tego teledysku- nie widziałam go wcześniej, a rzeczywiście jest odważny!
  Pozdrawiam
  Anna

  OdpowiedzUsuń
 3. Poczekaj, poczekaj:) czy Ty z Łodzi jesteś?:)

  OdpowiedzUsuń
 4. No właśnie jesteś z Łodzi? To miła niespodzianka. Może jakaś kawka? Byłaś w herbaciarni

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem, jestem moje drogie łodzianką i są momenty (np. takie jak wyżej opisany), że jestem z tego bardzo zadowolona:)
  W górnym prawym rogu jest do mnie mail- tak chyba będzie łatwiej pogadać
  Buziaki

  OdpowiedzUsuń
 6. zupenie sie na operze nie znam i nawt ni wiedziałam o takich wydarzeniach w naszym Amoku :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Popularne posty z tego bloga

Białe kafelki- cegiełki- porównanie: Vives "Mugat" i Equipe "Metro"

Tak, jak obiecałam dzisiaj garść praktycznych informacji o płytkach ceramicznych w kształcie białych cegiełek, dla wszystkich, którzy pytali o nie w mailach i komentarzach pod postami.  A dokładnie o dwóch rodzajach takich płytek, których użyliśmy remontując łazienkę i kuchnię w naszym domku letniskowym. 
Jak już pisałam w ostatnim poście, w kuchni cegiełki są nieco inne, niż w łazience chociaż na pierwszy rzut oka  wyglądają w zasadzie tak samo.  W łazience, którą remontowaliśmy dwa lata temu położone są płytki MUGAT  firmy Vives, głownie dlatego, że były to jedyne kafelki wyglądające jak cegiełki, jakie wtedy znalazłam, w dość rozsądnej cenie 
(przy urządzaniu i wybieraniu materiałów do domku letniskowego,  który służy nam tylko przez kilka miesięcy w roku aspekt ekonomiczny ma spore znaczenie:))
Do kuchni, której remont właśnie się kończy zamówiłam nieco mniejsze kafelki- METRO z firmy Equipe CeramicasPodstawowe różnice pomiędzy tymi białymi kafelkami:
Vives MUGAT blanco: wymiary 10…

MOJA BIAŁA KUCHNIA

Uff!!! W końcu jest gotowa!
Moja wymarzona, letniskowa kuchnia:)
 Jest dokładnie taka, jaką chciałam mieć: bardzo prosta, jasna i oczywiście biała. Biała, ale jednocześnie bardzo kolorowa, bo dzięki dużej ilości otwartych półek i wieszaczków, które mieszczą moje porcelanowe zbiory i kolorowe kuchenne ściereczki jest wielobarwna i w każdej chwili można zmienić jej kolorystykę...
Wielki ceramiczny zlew z zasłonką, to też jedno z moich kuchennych marzeń, które właśnie się spełniło.
Zlew Domsjo z IKEA, to zresztą największa fanaberia, na jaką sobie pozwoliłam w letniskowej kuchni- reszta mebli i wyposażenia jest zakupiona w wersji jak najbardziej ekonomicznej (szafki dolne IKEA- Faktum z frontami Stat), albo przerobiona ze starych mebli (jak na przykład jedyna wisząca szafka, która pozostała z dawnej kuchni)
Zasłonki do szafek i rolety na okna uszyłam sama:)

Cały projekt zresztą też by me;
Wykonanie trochę też moje, ale przede wszystkim mojego wspaniałego męża i szwagra Wiesia, którzy wy…

Post techniczny: bielenie scian i kafelki-cegiełki

Moja letniskowa łazienka doczekala sie przyklejenia listew wykończeniowych do płytek Mugat Blanco firmy Vives, na które czekałam kilka tygodni; a potem jeszcze kilka na naszego glazurnika, któremu nie za bardzo chciało sie do takiej małej "robotki" przyjeżdżać. No, ale w końcu są:
Niestety listwy wykończeniowe maja odcień ciemniejszy od kafelek o jakieś dwa tony i na tle białej ściany i bielutkich "mugatów" bardzo to widać. Planuję wiosną dodać trochę koloru łazience- albo pomalować ściany, albo powiesić zasłonkę na półeczce z bojlerem i miejscem na pralkę widocznym na dolnych zdjęciach powyżej. Pomalowanie ścian ma taka zaletę, że zmniejszy kontrast pomiędzy listewkami a kafelkami i ścianą. Ale z drugiej strony ja bardzo lubię białe łazienki...
Lampa (IKEA) w kolorze bezowym jest jedynym nowym zakupem jakiego dokonałam przed zakończeniem sezonu. Mam do zagospodarowania jeszcze okno, zawieszenie zasłonki przy wnęce na pralkę, półki, wieszaczki itp.


O bieleniu drewnian…