Przejdź do głównej zawartości

Gris bleu de Normandie

Ogólnie nie jestem frankofilna, ale są miejsca we Francji, które mnie zachwycają swoją urodą. 
Jedne surowym pięknem- jak  Alzacja czy Owernia; inne prostym życiem- jak Bretania i Burgundia. 
Swoje własne miejsce w tym rankingu zajmuje Normandia- za historię, tajemniczą przyrodę, szaroniebieski kolor nieba i morza... I przecudne plaże i klimat nadmorskich kurortów takich, jak Deauville, Trouville, Villerville...
Pamietacie jak  Coco Chanel jeździła na wakacje do Deauville? 
Tutaj znajdował się też jej butik


Ale piszę o Normandii, bo tu, w Villerville znajduje się przedmiot moich westchnień- niezwykle piękny dom- letnia posiadłość francuskiej dekoratorki Sophie Seguela. Pokazano go po raz pierwszy we francuskim Elle Decoration nr 09/2010, a potem w polskiej edycji (4/5 2010).Budenek pochodzi z 1880 roku i zaprojektował go sam Charles Garnier, twórca m.in. gmachy Opery Paryskiej (nazywanej zresztą często Opera Garnier lub Palais Garnier) i najsłynniejszego na świecie kasyna w Monte Carlo. Rękę mistrza widać od razu- przepiękny dom usytuowany nad brzegiem morza wykorzystuje wszystkie możliwości swojego położenia- tutaj przez każde okno widać szarobłękitne morze, piasek, ciemne skałki. 
Taką kolorystykę ma też wnętrze zaprojektowane przez Sophie, które nawiązuje do tonacji krajobrazu. Ściany w jasnym szaroniebieskim kolorze Sophie zestawiła z piaskowym beżem poduszek i dywanów z włókna kokosowego. do tego akcenty grafitu, granatu, błękitu i czystej bieli.
Białe są opaski z niskiej kasetonowej boazerii i belkowany sufit, które to elementy stylu New England zapożyczono ze starych rezydencji na amerykańskiej wyspie Nantucket (pisałam o niej kilka postów temu) 
fot. Elle Decoration

Komentarze

  1. Napisalam komentarz i chyba go wcielo bo nic nie ma buuuuuu

    OdpowiedzUsuń
  2. Mimo wszystko fajnie, że tu zajrzałaś. Dzisiaj komentarze zawieszają się gdzieś we wszechświecie, bo ja u Ciebie też pisałam 3 razy:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Popularne posty z tego bloga

Białe kafelki- cegiełki- porównanie: Vives "Mugat" i Equipe "Metro"

Tak, jak obiecałam dzisiaj garść praktycznych informacji o płytkach ceramicznych w kształcie białych cegiełek, dla wszystkich, którzy pytali o nie w mailach i komentarzach pod postami.  A dokładnie o dwóch rodzajach takich płytek, których użyliśmy remontując łazienkę i kuchnię w naszym domku letniskowym. 
Jak już pisałam w ostatnim poście, w kuchni cegiełki są nieco inne, niż w łazience chociaż na pierwszy rzut oka  wyglądają w zasadzie tak samo.  W łazience, którą remontowaliśmy dwa lata temu położone są płytki MUGAT  firmy Vives, głownie dlatego, że były to jedyne kafelki wyglądające jak cegiełki, jakie wtedy znalazłam, w dość rozsądnej cenie 
(przy urządzaniu i wybieraniu materiałów do domku letniskowego,  który służy nam tylko przez kilka miesięcy w roku aspekt ekonomiczny ma spore znaczenie:))
Do kuchni, której remont właśnie się kończy zamówiłam nieco mniejsze kafelki- METRO z firmy Equipe CeramicasPodstawowe różnice pomiędzy tymi białymi kafelkami:
Vives MUGAT blanco: wymiary 10…

MOJA BIAŁA KUCHNIA

Uff!!! W końcu jest gotowa!
Moja wymarzona, letniskowa kuchnia:)
 Jest dokładnie taka, jaką chciałam mieć: bardzo prosta, jasna i oczywiście biała. Biała, ale jednocześnie bardzo kolorowa, bo dzięki dużej ilości otwartych półek i wieszaczków, które mieszczą moje porcelanowe zbiory i kolorowe kuchenne ściereczki jest wielobarwna i w każdej chwili można zmienić jej kolorystykę...
Wielki ceramiczny zlew z zasłonką, to też jedno z moich kuchennych marzeń, które właśnie się spełniło.
Zlew Domsjo z IKEA, to zresztą największa fanaberia, na jaką sobie pozwoliłam w letniskowej kuchni- reszta mebli i wyposażenia jest zakupiona w wersji jak najbardziej ekonomicznej (szafki dolne IKEA- Faktum z frontami Stat), albo przerobiona ze starych mebli (jak na przykład jedyna wisząca szafka, która pozostała z dawnej kuchni)
Zasłonki do szafek i rolety na okna uszyłam sama:)

Cały projekt zresztą też by me;
Wykonanie trochę też moje, ale przede wszystkim mojego wspaniałego męża i szwagra Wiesia, którzy wy…

Post techniczny: bielenie scian i kafelki-cegiełki

Moja letniskowa łazienka doczekala sie przyklejenia listew wykończeniowych do płytek Mugat Blanco firmy Vives, na które czekałam kilka tygodni; a potem jeszcze kilka na naszego glazurnika, któremu nie za bardzo chciało sie do takiej małej "robotki" przyjeżdżać. No, ale w końcu są:
Niestety listwy wykończeniowe maja odcień ciemniejszy od kafelek o jakieś dwa tony i na tle białej ściany i bielutkich "mugatów" bardzo to widać. Planuję wiosną dodać trochę koloru łazience- albo pomalować ściany, albo powiesić zasłonkę na półeczce z bojlerem i miejscem na pralkę widocznym na dolnych zdjęciach powyżej. Pomalowanie ścian ma taka zaletę, że zmniejszy kontrast pomiędzy listewkami a kafelkami i ścianą. Ale z drugiej strony ja bardzo lubię białe łazienki...
Lampa (IKEA) w kolorze bezowym jest jedynym nowym zakupem jakiego dokonałam przed zakończeniem sezonu. Mam do zagospodarowania jeszcze okno, zawieszenie zasłonki przy wnęce na pralkę, półki, wieszaczki itp.


O bieleniu drewnian…