Przejdź do głównej zawartości

Indygo

Indygo to niezwykle piękny, bardzo głęboki, ciemny błękit. Kolor według kodu Hex: #4B0082.
Jest to najstarszy znany barwnik organiczny. Już 2500 lat przed naszą erą używany był w Chinach, starożytnym Egipcie, w Rzymie i na Krecie. Wtedy ze względu na swoje trujące właściwości nazywany był nawet diabelską farbą . Metoda farbowania tkanin barwnikiem uzyskiwanym z liści krzewu indygowca farbiarskiego Isatis tinctoria dotarła do Europy z Chin przez Indie, które przez długi okres były jego największym producentem na świecie. W 1878 roku zsyntetyzowano błękit indygowy, czyli indygo.

Jak wcześniej wspominałam zarówno w Azji, jak i w Europie używano go przede wszystkim do farbowania tkanin.
W Indonezji takich, jak batik czy ikat.


batikikat

A w Europie techniką farbiarską opracowaną w XVIIw. Niemczech zwaną Blaudruck, w której za pomocą specjalnych matryc nakłada się indygo na biały len:


blaudruck

współczesne przedmioty zdobione indygo


 Te tkaniny ocudownie grają we wnętrzach- jako plamy czystego intensywnego koloru, podkreślają jego charakter.

Komentarze

 1. bardzo ciekawy post, osobiście jestem fanka połaczenia bieli z indygo

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też uwielbiam to połączenie- nie tylko w tkaninach, ale przede wszystkim w porcelanie...
  Mam trochę takich porcelanowych cudeniek; moze je w końcu obfotografuję, to wtedy pokażę na światło dzienne
  Pozdrawiam serdeczni

  OdpowiedzUsuń
 3. ja mam obrus - pokazałam go piszac posta : "garage sale", ale widzialam ostatnio w sklepie piekne filzanki ze spodkami Ralpha Laurena - chyba musze tam wrocic :o)

  OdpowiedzUsuń
 4. Obrus jest piękny- juz go obejrzałam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Popularne posty z tego bloga

Białe kafelki- cegiełki- porównanie: Vives "Mugat" i Equipe "Metro"

Tak, jak obiecałam dzisiaj garść praktycznych informacji o płytkach ceramicznych w kształcie białych cegiełek, dla wszystkich, którzy pytali o nie w mailach i komentarzach pod postami.  A dokładnie o dwóch rodzajach takich płytek, których użyliśmy remontując łazienkę i kuchnię w naszym domku letniskowym. 
Jak już pisałam w ostatnim poście, w kuchni cegiełki są nieco inne, niż w łazience chociaż na pierwszy rzut oka  wyglądają w zasadzie tak samo.  W łazience, którą remontowaliśmy dwa lata temu położone są płytki MUGAT  firmy Vives, głownie dlatego, że były to jedyne kafelki wyglądające jak cegiełki, jakie wtedy znalazłam, w dość rozsądnej cenie 
(przy urządzaniu i wybieraniu materiałów do domku letniskowego,  który służy nam tylko przez kilka miesięcy w roku aspekt ekonomiczny ma spore znaczenie:))
Do kuchni, której remont właśnie się kończy zamówiłam nieco mniejsze kafelki- METRO z firmy Equipe CeramicasPodstawowe różnice pomiędzy tymi białymi kafelkami:
Vives MUGAT blanco: wymiary 10…

MOJA BIAŁA KUCHNIA

Uff!!! W końcu jest gotowa!
Moja wymarzona, letniskowa kuchnia:)
 Jest dokładnie taka, jaką chciałam mieć: bardzo prosta, jasna i oczywiście biała. Biała, ale jednocześnie bardzo kolorowa, bo dzięki dużej ilości otwartych półek i wieszaczków, które mieszczą moje porcelanowe zbiory i kolorowe kuchenne ściereczki jest wielobarwna i w każdej chwili można zmienić jej kolorystykę...
Wielki ceramiczny zlew z zasłonką, to też jedno z moich kuchennych marzeń, które właśnie się spełniło.
Zlew Domsjo z IKEA, to zresztą największa fanaberia, na jaką sobie pozwoliłam w letniskowej kuchni- reszta mebli i wyposażenia jest zakupiona w wersji jak najbardziej ekonomicznej (szafki dolne IKEA- Faktum z frontami Stat), albo przerobiona ze starych mebli (jak na przykład jedyna wisząca szafka, która pozostała z dawnej kuchni)
Zasłonki do szafek i rolety na okna uszyłam sama:)

Cały projekt zresztą też by me;
Wykonanie trochę też moje, ale przede wszystkim mojego wspaniałego męża i szwagra Wiesia, którzy wy…

Post techniczny: bielenie scian i kafelki-cegiełki

Moja letniskowa łazienka doczekala sie przyklejenia listew wykończeniowych do płytek Mugat Blanco firmy Vives, na które czekałam kilka tygodni; a potem jeszcze kilka na naszego glazurnika, któremu nie za bardzo chciało sie do takiej małej "robotki" przyjeżdżać. No, ale w końcu są:
Niestety listwy wykończeniowe maja odcień ciemniejszy od kafelek o jakieś dwa tony i na tle białej ściany i bielutkich "mugatów" bardzo to widać. Planuję wiosną dodać trochę koloru łazience- albo pomalować ściany, albo powiesić zasłonkę na półeczce z bojlerem i miejscem na pralkę widocznym na dolnych zdjęciach powyżej. Pomalowanie ścian ma taka zaletę, że zmniejszy kontrast pomiędzy listewkami a kafelkami i ścianą. Ale z drugiej strony ja bardzo lubię białe łazienki...
Lampa (IKEA) w kolorze bezowym jest jedynym nowym zakupem jakiego dokonałam przed zakończeniem sezonu. Mam do zagospodarowania jeszcze okno, zawieszenie zasłonki przy wnęce na pralkę, półki, wieszaczki itp.


O bieleniu drewnian…